עיצוב וחווית משתמש HMI

עיצוב וחווית משתמש HMI
עיצוב וחווית משתמש HMI

עיצוב וחווית משתמש HMI או בעברית עיצוב ממשקי אדם מכונה זה התחום שמתייחס לתכנון ועיצוב ממשקים שמיועדים להטמעה בסביבה טכנולוגית, מעבדות, עמדות בקרה ותעשיה. הממשקים הללו משלבים מערך אוטומציה שמאפשר פעולות מורכבות שמתבצעות במועדים קבועים על בסיס תכנון והגדרה מוקדמים.

בכל הנוגע לעיצוב, HMI סבלו בעבר מנראות שאיננה מוקפדת ומחווית משתמש לוקה בחסר. בשנים האחרונות ניתן לראות שינוי רדיקלי בנושא זה. ממשקים רבים בתחום מציעים עיצוב מרהיב וחווית משתמש טובה כסטנדרט מבורך.

עיצוב אפליקציות וחווית משתמש טובה הם פועל יוצא של תכנון נכון. על מנת לאפיין ולעצב ממשק HMI יעיל יש מספר אספקטים שצריך לקחת בחשבון כחלק מהמחקר המקדים:

תקינה

רוב ממשקי HMI חייבים על פי חוק באישורי תקינה. במידה ומדובר מוצר רפואי התקנים הם FDA האמריקאי ו CE האירופאי. מוצרים שמיועדים לתעשייה כפופים לתקן ISO הבינלאומי.

התקנים מתמקדים בנושא תכנון ופיתוח המוצר ושמים דגש רב על תהליך עבודה מסודר שמבוססת על תשתית מחקר אמפירי ותיעוד מסודר של תוצאות המחקר ותהליך העבודה בכללותו.

עיצוב האפליקציה וחווית המשתמש יתבצעו לאור התקנים הללו שנועדו לסייע בתכנון מוצרים איכותיים. כמעצבי ממשקים היכרות מוקדמת עם נושא התקינה היא יתרון משמעותי.

סביבת ההטמעה

לממשקי אדם מכונה ישנם יישומים שונים, היישומים הללו באים לידי ביטוי בסביבות עבודה שונות ומגוונות. לדוגמא חדרי בקרה וניטור הם על פי רוב חדרים ממוזגים ושקטים. כך גם חדרי ניתוח, בהם נדרש דיוק וריכוז רב.  לעומתם סביבת העבודה במפעל, תהיה בדרך כלל סביבה רועשת כתוצאה מרעש המכונות הכבדות שברקע.

חשוב לבצע מחקר מקיף על סביבת העבודה. ככל שהמחקר שלנו יהיה מקיף ומעמיק כך נוכל לדייק בתהליך כולו ולתכנן חווית משתמש נכונה. כך הדבר גם בכל הנוגע לעיצוב האפליקציה. אפליקציה שהעיצוב שלה יתבצע תוך הבנה מלאה של היתרונות והמגבלות של סביבת ההטמעה בפועל  תהיה אפליקציה בעלת עיצוב מוצלח שימנע ליקויים בתפעול הממשק.

רובוסטיות

במקרים רבים עיצוב האפליקציה מהווה חלק אינטגרלי ממוצר שלם. למשל כשמדובר בעיצוב מוניטור לצורכי מעקב אנתרופומטרי. במקרה כזה המוניטור יהיה מחובר לציוד מדידה שיוצמד לגוף החולה ועשוי להיות חשוף ללכלוך ורטיבות. זאת הסיבה שמוצרים כמו ציוד רפואי מתוכננים לרובוסטיות מירבית.

כשמדובר בעיצוב אפליקציה למוצר רובוסטי, יש סבירות גבוהה שהשימוש בממשק יהיה באמצעות כפפות. הכפתורים בממשק צריכים להיות גדולים (מינימום 60 פיקסל) על מנת שיהיה ניתן לתפעל אותם בקלות. כמו כן יש לוודא שהמסך מותאם לעבודה עם כפפות ולהגביר את מידת הרגישות של הכפתורים למגע.

נגישות

נגישות ומתן שוויון זכויות לבעלי מוגבלויות במקומות העבודה הוא נושא חשוב מאוד. תפקידנו כמתכנני הממשק ומעצבי אפליקציות שמבוססות אינטראקציה בין בני אדם למכונות לאפשר למשתמשים שלנו חווית משתמש טובה ונוחות מרבית בזמן התפעול, לכן יש לתכנן את הנגישות בממשק בקפידה ואף להיעזר ביועץ נגישות במידת הצורך.

יש לשים את הדגש על התאמת הממשק לסגמנט שלוקה בעיוורון צבעים באמצעות עיצוב אפליקציה שמבוססת על מנעד צבעים רלוונטי ובכך להפחית את מספר השגיאות בזמן השימוש. רצוי להשתמש באלמנטים מבדלים כמו אייקונים על מנת לבדל ולהדגיש אלמנטים ספציפיים בממשק ולתכנן חווית משתמש שכוללת מערך נוטיפיקציות ויזואלי עבור משתמשים עם לקויות שמיעה.

פוסטים אחרונים

שאלונים מבדקי שמישות לאפליקציות ניתן לבצע באמצעות שאלוני משתמש. בתום התצפית המשתמש יענה על שאלון אודות המשימות שביצע. חשוב להקפיד בשאלוני משתמש על תשאול ממוקד אינטראקציות ספציפיות. ...
מבדקי שמישות לאפליקציות מהווים חלק חשוב בכל תהליך אפיון חווית משתמש. המספרים מצביעים על למעלה מ 270 ביליון אפליקציות מותקנות ברחבי העולם. כ 80 אחוז מזמן השימוש בסמארטפון הולך על שימוש ...
בנייה ועיצוב אתר וורדפרס – חלק ב התאמה אישית בנייה ועיצוב אתר וורדפרס היא משימה שדורשת חשיבה רעננה ומקורית. כחלק ממהות העבודה עלינו לבדל את האתר שאנו מעצבים ובונים. השאיפה היא ...