עיצוב וחווית משתמש HMI חלק ג’

UX
UX

עיצוב וחווית משתמש HMI חלק ג’

חלק ג’ ואחרון של המאמר כל מה שצריך לדעת על ממשקי אדם מכונה HMI, תכנון ועיצוב חווית משתמש. בחלק זה נעסוק בהיבטים של עיצוב דשבורד לאפליקציה, תכנון ארכיון אוטומציות והוראות ההפעלה של הממשק.

דשבורד

תכנון לוח המחוונים של הממשק היא משימה מרכזית בעיצוב אפליקציות HMI. חלק חשוב מהאינטראקציה בין האדם המפעיל  למכונה בממשקים הללו מתבצע על גבי מסך הדשבורד. זהו למעשה המסך הראשי בממשק ממנו יצא המפעיל למסכים משניים. מסך זה מהווה למעשה סיכום של סך הפעילות בממשק ויכיל נתונים סטטיסטיים על הספקים של המכונה, אירועים חריגים והתרעות למפעיל. חשוב לשים את הדגש על עיצוב דשבורד חכם בדגש על ניצול נכון של המסך ועל סדר היררכי של התוכן על בסיס חשיבות המידע למפעיל.

המשימה היא לעצב את המידע בדשבורד באופן ברור ונגיש. על מנת לאפשר למפעיל להגיע למידע שנחוץ לו במהירות ולעתים אף באמצעות מבט חטוף יש לתת ייצוג ויזואלי למספרים ולמידע השוטף בעזרת אייקונים וצבעים שמהווים אינדיקציה לסטטוס הנוכחי של המכונה.

אוטומציה

אוטומציה בממשקי HMI נועדה לאפשר למפעיל להגדיר מראש פעולה או שילוב של מספר משתנה של מיקרו פעולות שיתבצעו ללא התערבות יד אדם וכוללות את סוג הפעולות, סדר ההפעלה, שעה ויום בהם הפעולות הללו יתבצעו ומספר חזרות. הפעולות הללו עשויות להיות פשוטות או מורכבות על בסיס צרכים שהוגדרו מבעוד מועד.

על מנת לאפשר למפעיל להגדיר פעולות מורכבות בקלות יחסית חשוב שהממשק יתמוך בארכיון אוטומציות. ארכיון חכם יאפשר פילטור וחיפוש מתקדם של אוטומציות מוכנות מראש בקלות. הממשק יתמוך בשכפול אוטומציה בשינויים קלים על ידי משתמש מומחה. יישום נכון של ארכיון אוטומציה וחווית משתמש נכונה מהווים חיסכון בזמן וכסף בתנאי שיתוכנן בקפידה.

הוראות הפעלה

הוראות ההפעלה של המכונה נמצאות על פי רוב הרחק מהשיג ידו של מפעיל המכונה. ניתן למצוא אותם אצל אנשי התחזוקה בפורמט של ספר עב כרס שמצריך קריאה מעמיקה וזמן רב על מנת לאתר מידע ספציפי. בזמן תקלה או מצבי חירום מדובר בבעיה שמחייבת קריאה למשתמש מומחה – לא בדיוק חווית המשתמש לא אנו מקווים באפליקציות ובממשקים שאנחנו מעצבים.

על מנת לצמצם את התלות באנשי התחזוקה ולחסוך יש להעביר את הוראת ההפעלה לפורמט דיגיטלי. הוראות ההפעלה צריכות להיות נגישות מהממשק עצמו, קובץ שניתן לקריאה מתוך הממשק במצב אונליין ולהורדה במידת הצורך.

בנוסף לכך הוראות ההפעלה צריכות להופיע בצמידות לאירועים חריגות ותקלות בממשק שדורשות תגובה מהמפעיל. הנוטיפיקציה על התקלה תלווה בקישור להוראות תפעול של התקלה הספציפית או האירוע המדובר. כמו כן חשוב שהוראות ההפעלה יתמכו בחיפוש חכם על בסיס מונחי מפתח, תקלות שכיחות, חירום ושגרה וכו’. אם נקפיד על הכללים הללו נקבל ממשק HMI מעוצב בקפידה קל לתפעול גם על ידי מפעילים פחות מנוסים שחווית המשתמש בו טובה ויעילה.

פוסטים אחרונים

שאלונים מבדקי שמישות לאפליקציות ניתן לבצע באמצעות שאלוני משתמש. בתום התצפית המשתמש יענה על שאלון אודות המשימות שביצע. חשוב להקפיד בשאלוני משתמש על תשאול ממוקד אינטראקציות ספציפיות. ...
מבדקי שמישות לאפליקציות מהווים חלק חשוב בכל תהליך אפיון חווית משתמש. המספרים מצביעים על למעלה מ 270 ביליון אפליקציות מותקנות ברחבי העולם. כ 80 אחוז מזמן השימוש בסמארטפון הולך על שימוש ...
בנייה ועיצוב אתר וורדפרס – חלק ב התאמה אישית בנייה ועיצוב אתר וורדפרס היא משימה שדורשת חשיבה רעננה ומקורית. כחלק ממהות העבודה עלינו לבדל את האתר שאנו מעצבים ובונים. השאיפה היא ...