חווית משתמש – אפיון, עיצוב ודינמיות

חווית משתמש - אפיון, עיצוב ודינמיות
חווית משתמש - אפיון, עיצוב ודינמיות

חווית משתמש – אפיון, עיצוב ודינמיות

במאמר חווית משתמש – אפיון, עיצוב ודינמיות נסקור את האספקטים השונים שהופכים את חווית המשתמש באפליקציה או בממשק אותו אנחנו מתכננים ומעצבים לחוויה עוצמתית החל ממחקר חווית המשתמש דרך שרטוטי המסכים, הדינמיות בממשק, הפרוטוטייפ המלא ועד עיצוב אפליקציות

קשה להפריז בחשיבותה של חווית המשתמש (UX) בתהליך הפיכתו של מוצר לראוי. אנחנו כבר לא מדברים על מוצר טוב לעומת מוצר בינוני. ממשק שחווית המשתמש בו לוקה בחסר הוא מוצר פגום. אנחנו כמשתמשים מזהים אינטואיטיבית UX לקוי ומוקיעים אותו מכיוון שזהו תנאי סף לשימוש באתר, אפליקציה או תוכנה.

אז איך מתחילים לאפיין חווית משתמש? הנחת היסוד שיש לקחת בחשבון לפני שאנחנו ניגשים לעיצוב UX  היא שחווית משתמש היא חוויה הוליסטית ובעלת רבדים רבים. החל מהגדרת קהלי היעד, אפיון הממשק, תכנון ומימוש ויזואלי ועד למבדקי השמישות ויישום המסקנות. חשוב לבצע מחקר מקיף לצד למידה פרוגרסיבית של הממשק ומטרותיו.

מחקר

בטרם ניגש לשלב התכנון ושרטוטי המסכים השונים של האפליקציה או התוכנה עלינו להבין תחילה את מהות הממשק ולהגדיר את קבוצת הפרסונות עבורה אנו מיעדים את הממשק. הגדרת הפרסונות מצריכה מחקר מקיף שמשיק למספר רב של תחומי ידע כגון פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אסטרטגיה והתנהגות צרכנית. חשוב בשלב זה להיעזר באנשי מקצוע רלוונטיים מתחום ה UX שיסייעו באפיון מטרות הממשק .

שרטוטי המסכים (Wireframe)

ה Wireframe מכיל תיאורים גרפיים של המסכים השונים בממשק ומשמש כתשתית ל UX המלא. שרטוטי המסכים חיוניים לאפיון ארכיטקטורת המידע, מיפוי ותכנון הנויגציה ואפיון התכולה בממשק. השרטוטים יסייעו ברדוקציה של תוכן עודף בממשק ויאפשרו לדייק בתהליך העיצוב והפיתוח של האפליקציה.

דינמיות

חלק אינטגרלי בהצלחתו של הממשק טמון במידת הדינמיות שלו. ממשקים דינמיים מסייעים למשתמש להבין טוב יותר את הממשק ואופן תפעולו והופכים את הניווט באפליקציה לאינטואיטיבי. אפיון הדינמיות יתבצע סמוך לתכנון הממשק ויגדיר את האינטראקציה עם המשתמש החל מתכנון הדינמיות ועד החיוויים של הפקדים השונים כחלק מחווית המשתמש.

פרוטוטייפ

הפרוטוטייפ הוא דמו להמחשת הפונקציונאליות של הממשק. ממש כפי שאדריכל יבנה מודל מיניאטורי של המבנה הארכיטקטוני בטרם החל בתהליך הבניה, כך עלינו להכין אבטיפוס של האפליקציות והממשקים אותם אנו נעצב ונפתח בהמשך. תרשימי המידע נועדו על מנת לבדוק היתכנות, להציג תרחישי UX אפשריים ולהציף בעיות עוד בטרם שלב הפיתוח.

עיצוב אפליקציה

עיצוב האפליקציה היא חלק בלתי נפרד מחווית המשתמש בכללותה. נראות שאיננה מוקפדת תגרע בהכרח משמישות האפליקציה או התוכנה אותן  אנו מאפיינים. לעומת זאת עיצוב עדכני  יחדד את המסר, יבדל את הממשק ויהפוך את חווית המשתמש למהנה. באמצעות קונספט ממוקד ומובחן, שימוש מושכל במנעד הצבעים, קומפוזיציה ואיקונוגרפיה ניתן להעצים את חווית המשתמש ולהפוך את ה UX לברור ושמיש.

יש לזכור כי המפגש הראשוני של המשתמש עם ה UI נשען על ידע ומיומנויות מוקדמות אותן רכש באמצעות שימוש קודם באפליקציות נוספות, את המידע הזה ניתן לתעל לטובת קיצור תהליך למידת הממשק וכפועל יוצא לאפיון ממשקים נגישים יותר עבור המשתמש.

 

פוסטים אחרונים

שאלונים מבדקי שמישות לאפליקציות ניתן לבצע באמצעות שאלוני משתמש. בתום התצפית המשתמש יענה על שאלון אודות המשימות שביצע. חשוב להקפיד בשאלוני משתמש על תשאול ממוקד אינטראקציות ספציפיות. ...
מבדקי שמישות לאפליקציות מהווים חלק חשוב בכל תהליך אפיון חווית משתמש. המספרים מצביעים על למעלה מ 270 ביליון אפליקציות מותקנות ברחבי העולם. כ 80 אחוז מזמן השימוש בסמארטפון הולך על שימוש ...
בנייה ועיצוב אתר וורדפרס – חלק ב התאמה אישית בנייה ועיצוב אתר וורדפרס היא משימה שדורשת חשיבה רעננה ומקורית. כחלק ממהות העבודה עלינו לבדל את האתר שאנו מעצבים ובונים. השאיפה היא ...